Sports

  • Home
  • Faculty profile
  • Sports Scholarship
  • Sports Scholarship Awardees
  • Akshaya Teams
  • Facilities
  • Achievements
  • Akshaya Sports Academy Clubs
  • Tournament Organisation

ABOUT

The Department was established in the year of 2009, since it is flourished and attains extensive growth and development. The department facilitates the continuous growth in various fields of sports. It inculcates the spirit and motivation among the student community. It has organized various events to establish and nourish the sports field.

VISION

To develop and equip the students with the knowledge, skills and attitudes to pursue and enjoy a physically active and healthy life – style.

MISSION

To provide regular sports activities to develop the Physical, Intellectual, Social, and Moral aspects of the student’s life.

FROM PHYSICAL DIRECTOR

S Gayathiri

Ms. S.Gayathiri BA.,M.P.ED.,NSNIS(Cert).,PGDY
Directress of Physical Education

It is our objective to offer the best training and sports programs possible. We aspire to develop new and innovative ways to coach and implement our programs. To provide skills developments that will enable students easily participate and optimize opportunities in the Sport and fitness industry and enable enterprises to be competitive and successful in the future.

Ms.S.Gayathiri

Name Ms.S.GAYATHIRI
Designation Directress of Physical Education
Qualification BA., M.P.ED., NSNIS (Cert)., PGDY
Year of joined 2017
Experience Years: 3
Email Id pdakshaya@gmail.com
Specialization Volleyball & Basketball
Highest Participation in Sports National
1
All India South Zone Inter University
3
State
6
Organizational Experience Coach
2
Selection Committee Member
3
Paper presentation Inter National
Nil
National
1
Officiating Qualifications(Referee) State
Volleyball,Handball & Athletics
National
Nil
Membership CDVA

Students who have represented the National, State and District team having Form-II, Form-III and Form-IV certificates are eligible for Akshaya Sports Scholarships respectively (2015-2016).

FEE WAIVER
(Fee waiver includes Tuition, Bus, Hostel / Room rent & Food)
+2 STUDENTS DIPLOMA SPORTS QUOTA
Full fee waiver 190 &above 95 &above National level
50% fee waiver 180 – 189 90 – 94 State level
25% fee waiver 175 – 179 85 – 89 District level

•Akshaya sports academy provides Sports Quota Scholarships for 30 students for the year 2016-17 which include 100%, 50% & 25%.

santhoshK.Sandosh
I MECH
Athletics  National
100% Fee Waiver
hariG. Harishankar
I MECH
Throw ball  National
100% Fee Waiver
vigneshA. Vignesh
I MECH
Fencing State
50% Fee Waiver
parthasarathiV. Parthasarathi
I MECHTR
Athletics – State
50% Fee Waiver
deviE. Devi
I CSE
Foot ball  State
50% Fee Waiver
hassarS.H. Hassan
I CSE
Chess  State
50% Fee Waiver
aathiG.A. Adhi Devan
I MECH
Skating State
50% Fee Waiver
janiJ. Jani Smile
I CSE
Throw ball State
50% Fee Waiver
arjunA.Arjun
I CIVIL
Volley ball – District
50% Fee Waiver
venkateshV. Venkatesh
I MECH
Ball badminton – District
25% Fee Waiver
banumathiM. Banumathi
I CSE
District
25% Fee Waiver
ajithS. Ajith Kumar
I MECH
Basket ball – State
25% Fee Waiver
ajithRR. Ajith
I MECH
Foot ball  District
25% Fee Waiver
mohamedA. Mohammed Thageer
I MECH
Athletics – District
25% Fee Waiver
leoL. Leo Remigious
I MECHTR
Athletics – District
25% Fee Waiver
suryaS. Surya
MECH
Athletics – District
25% Fee Waiver
pradeepJ.C. Pradeep Kumar
I MECH
Foot ball District
25% Fee Waiver
johanG. Johan Kennedy
I MECHTR
Athletics – District
25% Fee Waiver
gabrielP. Gabriel Fernando
I MECH
Foot ball District
25% Fee Waiver
prasannaJ. Prasanna Kumar
I ECE
Foot ball  District
25% Fee Waiver
vijayT. Vijay
I MECH
Foot ball  Zone
25% Fee Waiver
sakeelS. Sakeel
I MECH
Ball badminton District
25% Fee Waiver
toniA. Toni Ruban
I MECH
Throw ball District
25% Fee Waiver
logeshG. Logesh
I MECH
Foot ball  District
25% Fee Waiver
akshraS. Akshara
I CIVIL
Athletics – District
25% Fee Waiver
rajaA. Raja Gopal
I CIVIL
District
25% Fee Waiver
akshP. Akash Prabhu
I MECH
Foot ball District
25% Fee Waiver
sathishK. SathishKumar
I MECHTR
Foot ball District
25% Fee Waiver
mathu M. Madhumitha
I CSE
Volley ball District
25% Fee Waiver
rameshS.S. Ramesh
I MECHTR
Throw ball  District
25% Fee Waiver
kalaivantG. Kalaivani
I CSE
Basket ball  District
25% Fee Waiver
kabileshK. Kabilesh
II MECH
Volley Ball District
25% Fee Waiver
balaM. Balakrishnan
II MECH
Kho Kho District
25% Fee Waiver
sankerC. Sankar
II MECH
Hand ball  District
25% Fee Waiver

Sports Quota Scholarship Awardees 2014  2015

S. ATHEESWARAN MECH(2013-2017) Ball Badminton
S.Atheeswaran
MECH
Ball badminton  District
Rs. 10, 000/Annum
A.GOKUL CIVIL(2013-2017) Hand Ball
A.Gokul
CIVIL
Hand ball – District
Rs. 10, 000/Annum
M.PANDIANATTARASI ECE(2013-2017) Basket Ball
M.Pandianattarasi
ECE
Basket ball  District
Rs. 10, 000/Annum
Akshaya Team Photos
ATHLETICS
ATHLETICS
BEST PHYSIQUE
BEST PHYSIQUE
BALL BADMINTON
BALL BADMINTON
CHESS
CHESS
FOOT BALL
FOOT BALL
KABADDI
KABADDI
VOLLEY BALL
VOLLEY BALL
TABLE TENNIS
TABLE TENNIS
CRICKET
CRICKET
ATHLETICS
ATHLETICS
CHESS
CHESS
KABADDI
KABADDI

Cricket Academy

In the year 2015-2016 we registered in TNCA – Coimbatore District cricket league (III Division). There are 20 number of players registered in CDCA by the name of Akshaya College of Engineering and Technology.

Indoor Facilities

Sport No. of Fields Specifications Remarks
Badminton 2 courts 5040 sq. mt. Floodlight
Best Physique 1 Ventilated hall 1500 sq. mt. Floodlight
Boxing 1 Ventilated hall 1500 sq. mt. Floodlight
Chess 1 Ventilated hall 1500 sq. mt. Floodlight
Fencing 1 Ventilated hall 3000 sq. mt. Floodlight
Table Tennis 1 court 3000 sq. mt. Floodlight

Outdoor Facilities

Sport No. of Fields Specifications Remarks
Athletics 1 Track & Field 10000 sq. mt. Non – Standard
Ball badminton 2 courts 2880 sq. mt. Standard
Basket ball 1 court 1260 sq. mt. Floodlight
Cricket Nets 2 nets 2700 sq. mt. Mat & Turf with gallery
Foot ball 1 field 4000 sq. mt. Non – Standard
Kabaddi 2 courts 3825 sq. mt. Floodlight with gallery
Volley ball 2 courts 8550 sq. mt. Floodlight with gallery

Achievements from 01st June 2017 to 30th October 2017

<<

S. No. Date of Events Name of the Student Name of the Event Category Position Name of the Trophy Venue of the Tournament
1. 04.08.2017 to 05.08.2017 Team Ball Badminton Men I KPR Trophy KPR Institute of Engineering and Technology
2. 09.08.2017 to 10.08.2017 Team Ball Badminton Men I Zone-10 Karpagam College of Engineering
3. 16.08.2017 to 18.08.2017 Team Ball Badminton Men III KCT Trophy Kumaraguru College of Technology
4. 21.08.2017 to 22.08.2017 A.Sandosh-III MECH Pole vault Men II District Level Junior Athletic Meet Nehru stadium
5. 05.09.2017 Team Ball Badminton Women IV Zone-10 Hindusthan College Of Engineering & Technology
6. 01.09.2017 to 02.09.2017 A.Sandosh-III MECH Decathlon Men I State Level Junior Athletic Meet Madurai
7. 17.09.2017 to 19.09.2017 A.Sandosh-III MECH Decathlon Men III South zone National Level Junior Athletic Championship Trivatrum
8. 09.10.2017 to 11.10.2017 A.Sandosh-III MECH Decathlon Men I Au Zone-10 Athletic Meet Sri Krishna college of Engineering & Technology
9. 09.10.2017 to 11.10.2017 A.Sandosh-III MECH 110m Hurdles Men I Au Zone-10 Athletic Meet Sri Krishna college of Engineering & Technology
10. 09.10.2017 to 11.10.2017 A.Sandosh-III MECH Pole vault Men II Au Zone-10 Athletic Meet Sri Krishna college of Engineering & Technology
11. 09.10.2017 to 11.10.2017 J.Srinath-I CIVIL 800m Men II Au Zone-10 Athletic Meet Sri Krishna college of Engineering & Technology
12. 09.10.2017 to 11.10.2017 K.Nithya -I ECE 100mts Hurdles Women I Au Zone-10 Athletic Meet Sri Krishna college of Engineering & Technology
13. 09.10.2017 to 11.10.2017 K.Nithya -I ECE Heptathlon Women I Au Zone-10 Athletic Meet Sri Krishna college of Engineering & Technology
14. 09.10.2017 to 11.10.2017 K.Nithya -I ECE Triple Jump Women III Au Zone-10 Athletic Meet Sri Krishna college of Engineering & Technology
15. 09.10.2017 to 11.10.2017 Naga Ranjani-I CIVIL 400m Women III Au Zone-10 Athletic Meet Sri Krishna college of Engineering & Technology
16. 09.10.2017 to 11.10.2017 Relay Team 4*400M Relay Women III Au Zone-10 Athletic Meet Sri Krishna college of Engineering & Technology
17. 09.10.2017 to 11.10.2017 V.Parthasarathy-III MECHT Javelin Throw Men III Au Zone-10 Athletic Meet Sri Krishna college of Engineering & Technology
18. 09.10.2017 to 11.10.2017 M.Hemalatha-IV EEE Hammer Women III Au Zone-10 Athletic Meet Sri Krishna college of Engineering & Technology
19. 09.10.2017 to 11.10.2017 V.Kalaivani-III EEE 5k Walk Women II Au Zone-10 Athletic Meet Sri Krishna college of Engineering & Technology
20. 28.10.2017 to 29.10.2017 A.Sandosh-III MECH Decathlon Men IV Inter Zone Athletic Meet Adhiyaman College Of Engineering, Hosur

Achievements from 17th February 2016 to 1st April 2017

S. No. Year Name of the Student Name of the Event Position Type of Event
1. 01.04.2017 Team Ball Badminton Men III GCT Trophy
2. 19.03.2017 Team Football Men II Everest Trophy
3. 11.03.2017 Team Ball Badminton Men II CIT Trophy
4. 05.03.2017 Team Ball Badminton Men II Sasurie Trophy
5. 03.02.2017 R.Saranraj Fencing III Chief Minister’s Trophy
6. 24.12.2016 Team Kabaddi Men III AU Zonal-X
7. 23.12.2016 K.Sandosh – II MECH Decathlon III AU Inter Zone Athletic Meet
8. 23.12.2016 P.Jayamani – IV MECH 5 km Walk III AU Inter Zone Athletic Meet
9. 29.10.2016 G. Harishankar Throw Ball II Senior South Zone National Throw Ball Championship
10. 28.09.2016 K.Sandosh – II MECH Decathlon I AU Zonal-X
11. 28.09.2016 K.Sandosh – II MECH High Jump III AU Zonal-X
12. 28.09.2016 P.Jayamani – IV MECH 5 km Walk I AU Zonal-X
13. 28.09.2016 P.Jayamani – IV MECH 5000 mtr I AU Zonal-X
14. 28.09.2016 S.Varalakshmi – IV EEE Hammer Throw II AU Zonal-X
15. 28.09.2016 A.Narmatha – II ECE Half Marathon II AU Zonal-X
16. 28.09.2016 V.Kavya – IV MECH 100 mtr II AU Zonal-X
17. 28.09.2016 K.Karthk Kumar – IV CIVIL 800 mtr Dash III AU Zonal-X
18. 18.09.2016 Team Cricket Men II AU Zonal-X
19. 16.09.2016 Team Ball Badminton Women II AU Zonal-X
20. 07.09.2016 Team Ball Badminton Men II AU Zonal-X
21. 31.08.2016 Team Table Tennis Men II AU Zonal-X
22. 12.08.2016 Team Ball Badminton Men II Arutselver Dr.N.Mahalingam Rolling Trophy
23. 09.08.2016 Team Chess Men III AU Zonal-X
24. 21.07.2016 V.Parthasarathy – II MECHT Javelin Throw Men II Mayilsamy Memorial Championship
25. 19.02.2016 Team Chess Men IX SNS Inter-Collegiate Tournament

Achievements from 17th September 2011 to 30th November 2015

S. No. Year Name of the Student Name of the Event Position Type of Event
1. 30.09.2015 K. Karthikeyan – III CIVIL 1500 mtr II AU Zonal level
2. 30.09.2015 K. Santhosh – I MECH High Jump II AU Zonal level
3. 30.09.2015 K. Santhosh – I MECH 100 mtr Dash II AU Zonal level
4. 30.09.2015 V. Partha Sarathi – I MECT Javelin Throw II AU Zonal level
5. 30.09.2015 P. Jothishkannan – III CIVIL Half marathon II AU Zonal level
6. 30.09.2015 P. Jayamani – II MECH 5 km Walk II AU Zonal level
7. 30.09.2015 P. Jayamani – II MECH 5000 mtr II AU Zonal level
8. 30.09.2015 A. Gokul – II CIVIL 4×100 mtr Relay II AU Zonal level
9. 30.09.2015 K. Santhosh – I MECH 4×100 mtr Relay II AU Zonal level
10. 30.09.2015 V. Partha Sarathi – I MECT 4×100 mtr Relay II AU Zonal level
11. 30.09.2015 M. Gobikrushna – III EEE 4×100 mtr Relay II AU Zonal level
12. 27.09.2015 C. Saravanan – IV MECH Best Physique (60kg) I Open District Level
13. 12.09.2015 Team Ball badminton III AU Zonal level
14. 12.09.2015 K. Perumalsamy – IV ECE Cricket II TNCA State
15. 12.07.2015 T. Sasidharan – IV CSE Best Physique (80kg) IV State Level
16. 12.07.2015 C. Saravanan – IV MECH Best Physique (60kg) V Open State Level
17. 05.07.2015 S. VishnuSree -IV ECE Yoga II Open State Level
18. 05.04.2015 T. Sasidharan – IV CSE Best Physique (80kg) IV Open State Level
19. 05.04.2015 C. Saravanan – IV MECH Best Physique (60kg) IV Open State Level
20. 28.03.2015 C. Saravanan – IV MECH Best Physique (60kg) VIII Open State Level
21. 14.03.2015 Team Ball badminton III Open District Level
22. 06.03.2015 Team Ball badminton III Open District Level
23. 29.01.2015 S. R. Jayaraju – IV ECE Best Physique (80kg) I TIES State Level
24. 30.12.2014 N. Siva Prakash Rao – IV CSE Football I Open District Level
25. 08.10.2014 K. Brindha- III ECE 400 mtr II AU Zonal level
26. 08.10.2014 R. Jeyanth – IV CIVIL 20 km Walk III AU Zonal level
27. 05.10.2014 R. Jayaraju – IV ECE Best Physique (80kg) II Open District level
28. 20.07.2014 K. Karthikeyan – III CIVIL Marathon 12 km XII Open District Level
29. 24.06.2014 M. Gobikrushna – III EEE 100 mtr Dash U/20 I Open District Level
30. 24.06.2014 M. Gobikrushna – III EEE Long Jump U/20 I Open District Level
31. 24.06.2014 M. Gobikrushna – III EEE 400 mtr U/20 II Open District Level
32. 24.06.2014 M. Gobikrushna – III EEE Shot put U/20 III Open District Level
33. 24.06.2014 G. Arunraj – III EEE Shot put U/18 I Open District Level
34. 24.06.2014 G. Arunraj – III CSE 100 mtr Dash U/18 I Open District Level
35. 24.06.2014 G. Arunraj – III CSE Long Jump U/18 III Open District Level
36. 24.06.2014 N. Krishna Kumar – III MECH 200 mtr U/18 I Open District Level
37. 10.10.2013 R. Partheeban  III ECE 20 km Walk II AU Zonal Level
38. 10.10.2013 S. Yuvarajkumar  I MECH Hammer Throw II AU Zonal Level
39. 10.10.2013 K. Brindha – II ECE 800 mtr II AU Zonal Level
40. 10.10.2013 K. Brindha – II ECE 1500 mtr II AU Zonal Level
41. 10.10.2013 K. Iswarya – III EEE 1500 mtr III AU Zonal Level
42. 18.02.2013 S.R. Jayaraju – II ECE Best Physique (80kg) IV TIES State Level
43. 27.10.2012 V. Sriram – IV MECH 800 mtr I AU Zonal Level
44. 27.10.2012 V. Sriram – IV MECH 1500 mtr I AU Zonal Level
45. 27.10.2012 R. Bob Robin Smith – IV ECE Discus Throw III AU Zonal Level
46. 27.10.2012 M. Mahalakshmi – II ECE 400 mtr III AU Zonal Level
47. 04.10.2012 Team Ball badminton III AU Zonal Level
48. 01.12.2011 P. Srinivasaperumal – III ECE 100 mtr Dash I AU Zonal Level
49. 26.09.2011 P. Nihasali – I MECH Football I AU Combined Zone

Achievements of the year 2016 – 2017

Achievements of the year 2014 – 2015


C.SARAVANAN of III MECH and T.SASIDHARAN of III CSE have won 4th Place in Chief Minister Trophy of State Level Body Building Competition at different categories.


Mr.S.R.Jayaraju IV ECE receiving a Gold Medal from Mr.Kothandaraman (Mr.Tamilnadu) in TIES 2015.

ach_img5
III Place in CIT Trophy Ball Badminton Tournament held at Coimbatore Institute of Technology, Coimbatore.

ach_img6
III Place in Adithya Trophy Ball Badminton Tournament held at Adithya Institute of Technology, Coimbatore.

ach_img7The following students of our college have secured 3 medals in different events in the Anna University Sports Board, Chennai Zone-10 Athletic Meet.

  • S.R.Jayaraju IV ECE has won Silver Medal in Mr. Tirupur Body Building Competition 2014 held at Tirupur.
  • K.Brindha of III ECE has won Silver Medal in 400 meters.
  • K.Brindha of III ECE has won Silver Medal in 1500 meters.
  • R.Jeyanth of IV Civil has won Silver Medal in 20km walk in Anna University Athletic Zone 10 Sports Meet held at Nehru Stadium, Coimbatore.

ach_img8The following students of our college have secured 8 medals in different events in the Junior Athletic Meet held on 24th June 2014.

  • M.Gobikrushna of III year EEE has won Gold Medal in 100 Meters Dash.
  • M.Gobikrushna of III year EEE has won Gold Medal in Long Jump.
  • M.Gobikrushna of III year EEE has won Silver Medal in 400 Meters.
  • M.Gobikrushna of III year EEE has won Bronze Medal in Shot Put.
  • G.Arunraj of CSE has won Gold Medal in 100 Meters Dash.
  • G.Arunraj of CSE has won Gold Medal in Shot Put.
  • G.Arunraj of CSE has won Bronze Medal in Long Jump.
  • N.Krishna Kumar of MECH has won Gold Medal in 200 Meters.

ach_img9The following students of our college have secured 2 medals in different events in the Anna University Sports Board, Chennai Zone-10 Athletic Meet.

  • K.Karthikeyan of II Civil has secured 12th Place
  • P.Jothish Kumar of II Civil has secured 14th Place.

Achievements of the year 2015 – 2016

15-161The following students of our college have secured 8 medals in different events in the Anna University Sports Board, Chennai Zone-10 Athletic Meet on 30th September 2015.
1. K. Karthikeyan of III year CIVIL has won Silver medal in 1500 meters.
2. K. Santhosh of I year MECH has won Silver medal in High Jump.
3. K. Santhosh of I year MECH has won Silver medal in 100 meter Dash.
4. V. Partha Sarathi of I year MECT has won Silver medal in Javelin Throw.
5. P. Jothishkannan of III CIVIL has won Silver medal in half marathon.
6. P. Jayamani of II MECH has won Silver medal in 5 km Walk.
7. P. Jayamani of II MECH has won Silver medal in 5000 meter and,
8. Our men team has won Silver medal in 4×100 meter Relay.

2C. Saravanan of IV MECH has won Gold medal in Mr.Tirupur Body Building Competition (Open District Level) in 60kg category on 27th September 2015.

3III Place in Anna University Sports Board, Chennai Zone-10 Ball badminton Tournament held at Akshaya College of Engineering and Technology, Coimbatore on 11th & 12th September 2015.

ach_img4
S.VishnuSree IV year ECE has won Silver medal in Yoga Competition (Open State Level) on 5th July 2015.

Achievements of the year 2014 – 2015


C.SARAVANAN of III MECH and T.SASIDHARAN of III CSE have won 4th Place in Chief Minister Trophy of State Level Body Building Competition at different categories.

 


Mr.S.R.Jayaraju IV ECE receiving a Gold Medal from Mr.Kothandaraman (Mr.Tamilnadu) in TIES 2015.

 

ach_img5
III Place in CIT Trophy Ball Badminton Tournament held at Coimbatore Institute of Technology, Coimbatore.

 

ach_img6
III Place in Adithya Trophy Ball Badminton Tournament held at Adithya Institute of Technology, Coimbatore.

ach_img7The following students of our college have secured 3 medals in different events in the Anna University Sports Board, Chennai Zone-10 Athletic Meet.

  • S.R.Jayaraju IV ECE has won Silver Medal in Mr. Tirupur Body Building Competition 2014 held at Tirupur.
  • K.Brindha of III ECE has won Silver Medal in 400 meters.
  • K.Brindha of III ECE has won Silver Medal in 1500 meters.
  • R.Jeyanth of IV Civil has won Silver Medal in 20km walk in Anna University Athletic Zone 10 Sports Meet held at Nehru Stadium, Coimbatore.

 

ach_img8The following students of our college have secured 8 medals in different events in the Junior Athletic Meet held on 24th June 2014.

  • M.Gobikrushna of III year EEE has won Gold Medal in 100 Meters Dash.
  • M.Gobikrushna of III year EEE has won Gold Medal in Long Jump.
  • M.Gobikrushna of III year EEE has won Silver Medal in 400 Meters.
  • M.Gobikrushna of III year EEE has won Bronze Medal in Shot Put.
  • G.Arunraj of CSE has won Gold Medal in 100 Meters Dash.
  • G.Arunraj of CSE has won Gold Medal in Shot Put.
  • G.Arunraj of CSE has won Bronze Medal in Long Jump.
  • N.Krishna Kumar of MECH has won Gold Medal in 200 Meters.

 

ach_img9The following students of our college have secured 2 medals in different events in the Anna University Sports Board, Chennai Zone-10 Athletic Meet.

  • K.Karthikeyan of II Civil has secured 12th Place
  • P.Jothish Kumar of II Civil has secured 14th Place.

 

Achievements of the year 2013 – 2014

ach_img10The following students of our college have secured 3 medals in different events in the Anna University Sports Board, Chennai Zone-10 Athletic Meet.

  • K.Brindha of II ECE has won Silver Medal in 800 meters.
  • K.Brindha of II ECE has won Silver Medal in 1500 meters.
  • K.Iswarya of III EEE has won Bronze Medal in 1500 meters.

 

ach_img12The following students of our college have secured 2 medals in different events in the Anna University Sports Board, Chennai Zone-10 Athletic Meet.

  • R.Partheeban of ECE has won Silver Medal in 20 Kilo meters Walk.
  • Yuvaraj Kumar of I MECH has won Silver Medal in Hammer Throw.

Achievements of the year 2012 – 2013

ach_img13

III Place in Anna University, Sports Board Zone-10 Ball Badminton Tournament held at Karpagam College of Engineering, Coimbatore.

ach_img14S.R.Jayaraju has won IV Place in Tamilnadu Inter Engineering Sports 2013 (TIES) in Body Building Competition held at Adhiyaman College of Engineering, Hosur.

Achievements of the year 2011 – 2012

ach_img15
The following students of our college have secured 4 medals in different events in the Anna University Sports Board, Chennai Zone-10 Athletic Meet.

  • B.Srinivasa Perumal of III year ECE has won Gold Medal in 100 meters Dash.
  • B.Srinivasa Perumal of III year ECE has won Silver Medal in 200 meters.
  • Basil Varghese of II year CSE has won Gold Medal in 800 meters.
  • Basil Varghese of II year CSE has won Silver Medal in 400 meters.

 

ach_img16I Place in Anna University Sports Board Inter – Zone Combined Foot ball Tournament held at Jayam College of Engineering and Technology, Krishnagiri.

Ball Badminton Club

6We registered Akshaya Sports Academy Ball badminton Club on 29th November 2015.

Athletic Club

7

Inaugurated by Mr. B.Shanmuga Sundaram, Joint Secretary of Tamil Nadu Athletic Association and Mr. S.Srinivasan, Coordinator of Coimbatore District Athletic Association on 10th October 2015.

Akshaya Sports Academy Appreciation Award Ceremony 2017-2018

Akshaya Sports Academy

Summer Athletic Coaching Camp 2016-2017

Camp

Camp1

Camp2

Camp3

Camp4

Achievements 2016-2017

  • 62 Districts Medal & Overall 3rd Position in Coimbatore District Athletic Championship.
  • 7 State Medalists in Tamilnadu open State Athletic Championship & Tamilnadu Inter District Athletic Championship.
  • 2 state medalists in tamilnadu state cross country Championship.
  • 32 School Zone Level Medalists, 15 District Level Medalists & 7 Divisional Level Medalists.
  • 8 Medalists in Anna University Zone-10 Athletic Championship & 2 Medalists in Anna University Inter-Zonal Athletic Championship.
  • 3 National Level Participants.

22

24

23

Tournament Organization

West zone Level school gamesWe organized West zone Level school games (Volleyball, Handball, Ball Badminton)held on 17th & 19th July 2017 at Akshaya College of Engineering and Technology, Coimbatore.

4We organized Anna University Sports Board, Chennai Zone -10 Ball badminton Men Tournament held on 11th & 12th September 2015 at Akshaya College of Engineering and Technology, Coimbatore.

5We organized “Pollachi Educational District Sports Meet” held on 27th August 2015 at Akshaya College of Engineering and Technology, Coimbatore.

ach_img17We organized “Akshaya Mini Marathon” in association with Rotary Club Coimbatore Uptown held at Nehru Stadium, Coimbatore on 10th August 2014.

ach_img19We organized Foot ball Tournament in the name of “Charity Cup” on 1st March 2014 at Perk Higher Secondary School.

ach_img18We organized Foot ball Tournament in the name of “Christ the King Trophy” on 1st March 2014 held at Christ the King Polytechnic College, Coimbatore.

ach_img20We organized “Akshaya CET Cricket Trophy” in association with Coimbatore District Cricket Association held at PSGIMSRC, SNR Arts & Science, CIT and Coimbatore on Jan 2014.

21We organized “Anna University Sports Board, Chennai Zone -10 volleyball Men Tournament” held on 26th & 27thSeptember 2016 at Akshaya College of Engineering and Technology, Coimbatore.